zawody 1

ENG Jak przygotować się do zmiany w ścieżce kariery?

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”- to zdanie szczególnie dobrze łączy się z karierą zawodową. W tym przypadku zmiany mogą wiązać się nie tylko z sytuacją w firmie, lecz także z osobistą chęcią pójścia w nieco inną niż do tej pory stronę.

Kiedy zacząć myśleć o poszukiwaniach lepszych opcji w życiu zawodowym? Najpierw pojawia się nuda, a kolejnym objawem jest tzw. wypaleniie zawodowe, czyli uczucie pustki, wyczerpanie i wrażenie marnowania czasu w obecnym miejscu zatrudnienia. To czerwone światło, które wyraźnie sygnalizuje, że warto pomyśleć o zmianie. Podpowiadamy jak się do niej przygotować.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nie można zaprzeczyć, że istnieją plusy poświęcenia się w całości jednej ścieżce zawodowej, branży lub specjalizacji. Kiedy wykonywana praca pochłania nas bez reszty, trudno myśleć o zagrożeniu wspomnianym wypaleniem i potencjalnej możliwości zmiany. Takie podejście często skutkuje tym, że menadżer nie dokształca się w żadnym innym obszarze, który bezpośrednio nie wiąże się z jego wąską dziedziną. To błąd. Nawet jeśli nie masz zamiaru zmieniać pracy, warto raz na jakiś czas zainteresować się podniesieniem pożądanych na rynku kwalifikacji. W ten sposób zwiększaysz swoje szanse na awans i zminimalizujesz przykre konsekwencje przyszłych zmian.

Nie myśl, że masz już wszystko

Wraz z przejęciem wysokiego stanowiska nie rezygnuj z networkingu. To klasyczny błąd menadżerów. Rozbudowana sieć kontaktów przydaje się na każdym etapie kariery zawodowej. Nawiązuj kontakty w swojej firmie, ale staraj się poznać także specjalistów z innych branż. Jeśli za jakiś czas dojdziesz do wniosku, że po 10 latach kariery w finansach, masz ochotę sprawdzić, jak wygląda analogiczne stanowisko w telekomunikacji, nie będziesz zaczynać od zera, ponieważ znasz kogoś, kto wprowadzi Cię w specyfikę środowiska. Zamiast spocząć na laurach, nie pal za sobą mostów i dbaj o networking.

W którym kierunku?

Kiedy jesteś już zdecydowany na zmiany, przemyśl, w jakim kierunku masz zamiar iść oraz – to najważniejsze – co możesz zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. To obszar, do którego musisz przygotować się szczególnie dobrze. Daj się poznać jako osoba, która nie boi się ryzyka, ale równocześnie jest stabilna, a chęć zmiany wynika nie z kaprysu, a z potrzeby rozwoju. Zastanów się, co tak naprawę Ci nie pasuje. Branża, szef, kultura organizacji, a może zbyt niskie stanowisko? Taka analiza jest ważna przy rozważaniu późniejszych propozycji. W końcu jeśli uważasz, że od dłuższego czasu należy Ci się awans, to samo stanowisko w innej branży nie będzie rozwiązaniem problemu, prawda?

Co muszę poprawić?

A może chęć zmiany nie wynika z tego, że w obecnym miejscu pracy nie czujesz się dobrze, ale trafiłeś na ofertę, która jest spełnieniem Twoich zawodowych marzeń? Dokładnie sprawdź, jakie kompetencje i umiejętności są wymagane, sprawdź, ile z nich już posiadasz, które możesz zdobyć w akceptowalnym czasie, a co jesteś w stanie poprawić w ciągu kilku miesięcy. Już na pierwszej rozmowie musisz umieć dobrze obronić swoją chęć spróbowania czegoś nowego.

Myśląc o zmianie kierunku kariery zawodowej, warto skonsultować się z executive coachem lub profesjonalną firmą doradczą. Zmiany często wydają się trudne, a czasami wręcz niemożliwe, jednak przy odpowiednio zaplanowanych działaniach, końcowa satysfakcja będzie nieoceniona.

Źródło: http://cvexpert.pl/zmiana-w-sciezce-kariery-jak-sie-do-nie-przygotowac/